Tarot – wskazówki na życie zawarte w kartach

TAROT_STRUKTURA_5

Nikt nie wie dokładnie gdzie i kiedy powstała. Jedni wskazują na Egipt, inni na Indie. Są i tacy, którzy twierdzą, że została wykonana we Francji na zlecenie króla Karola V. Alfred Douglas, znakomity znawca kart Tarota, przypuszcza, że po raz pierwszy karty pojawiły się w 1441 roku, kiedy to Bonafacio Bembo wykonał dla księcia Mediolanu talię Visconti Sforza z okazji ślubu z Biancą Maria Visconti. W XIV w. karty były dostępne już nie tylko we Włoszech, ale także we Francji, Szwajcarii, Niemczech, Holandii i Hiszpanii. Niegdyś zakazana, obecnie ogólnodostępna – tajemnicza talia, która zawiera 78 kart…

Struktura kart Tarota

Talię Tarota dzieli się na 22 karty Arkanów Wielkich (numerowanych od 0 do 21) oraz 56 Arkanów Małych (w tym 16 kart dworskich), co łącznie daje 78 kart. Wielkie Arkana uznaje się za najstarsze karty, ukazujące cechy archetypowe a zatem odnoszące się do wzorca postaci, motywów, zdarzeń, czy też schematów postępowania ludzkiego. Przyjmuje się, że te niezwykłe, najstarsze dwadzieścia dwie karty ukazują ludzkie życie – począwszy od kogoś niedoświadczonego, nieco naiwnego i beztroskiego aż po człowieka z bagażem doświadczeń. Tarotową drogę otwiera GŁUPIEC z numerem 0 a zamyka karta ŚWIAT z numerem 21, która określa człowieka spełnionego, szczęśliwego, który znalazł swoje miejsce na ziemi i akceptuje siebie takiego, jakim jest. Jeśli chcemy dojść właśnie do tego etapu potrzebne nam są doświadczenia – zaznanie dobra i zła, szczęścia i nieszczęścia, blasków i cieni życia. Za pośrednictwem kart Arkanów Wielkich możliwe staje się precyzyjne określenie na jakim etapie życiowej drogi znajduje się każdy z nas, wskazanie najlepszych cech ale i tych kwestii, nad którymi warto podjąć pracę jeśli chcemy zaznać szczęścia, jakkolwiek rozumielibyśmy jego definicję. Arkana Wielkie pozwalają udzielić bardzo precyzyjnych odpowiedzi na zadawane pytania, ale uwaga określają jedynie teraźniejszość i najbliższą przyszłość, dlatego w przypadku pytanie “KIEDY” należy stosować całą talię, ponieważ dopiero Arkana Małe dają możliwość określenia wydarzeń do kilku lat naprzód.

Negatywne karty w talii

Wielu moich rozmówców przyznaje mi się, że pomimo szczerych chęci i potrzeby zaciągnięcia porady u wróżki wstrzymało się z nawiązaniem kontaktu z obawy, przed pojawieniem się w ich układzie negatywnych kart. Owszem, pewne karty mogą brzmieć groźnie, np. ŚMIERĆ, DIABEŁ, WISIELEC… Natomiast nie należy traktować ich dosłownie. W odpowiedzi na obawy pozwolę sobie w tym miejscu powtórzyć za Barbarą Antonowicz-Wlazińską, która jest autorką przewodnika po kartach Ridera Waite’a:

“(…) Pamiętaj, że nie ma kart “złych”. Są tylko trudne doświadczenia, przed jakimi stawia nas życie. Każdy człowiek chce uniknąć tych “złych” doświadczeń, które wymuszają na nas zmiany”.

I na koniec dodam jeszcze od siebie, że warto pamiętać, iż karty Tarota nie są wyrocznią. Potraktuj je raczej jak wskazówki na życie, nawigację, która pozwoli Ci wrócić na odpowiednią drogę, kiedy zgubisz się gdzieś na rozstaju dróg.

Dodaj komentarz